2010. február 9.

Gyerekek jogai

A Népszabadságban jelent meg Bíró Endre írása a gyermekek jogairól, A legvédtelenebbek joga címmel. Sokféle problématerületet érint, sorol fel: a fogyatékkal élő gyermekek jogait, a gyermekvédelemben tapasztalható problémákat, a rendőrség gyakorlatát, stb. Még egy felsorolást is tartalmaz a fontosabb gyermeki jogokról.

Vajon mikor lesz az, hogy egy ilyen példatárba, felsorolásba belekerül az is, hogy a gyermeknek abból a szempontból is joga van a családjához, hogy az őt nevelő szülei a jog szerint is a szülei lehessenek? Akkor is, ha két anyja vagy két apja van? Hogy joga van a két szülője törvény általi elismerésével járó nagyobb biztonságra? Arra, hogy mindkét szülője a papírjain is az lehessen, az óvodában, az iskolákban, az orvosnál? Hogy mindkettejüktől örökölhessen? Hogy egy esetleges válás esetén tartásdíj illesse meg, mint a sok heteroszexuális elváló szülő gyerekeit? Hogy a jog is elismerje a számára egyik legfontosabb kapcsolatot, az ne valami titok legyen, ne kötelezően bejegyzendő fiktív apja (!) legyen az anyakönyben, amikor a valóságban mondjuk két, nem fiktív, hanem őt nagyon is konrétan szerető-gondozó-nevelő anyja van?

Címkék: , , , ,

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése

A megjegyzéseket előzetesen nem moderáljuk (megjelenésük után viszont esetenként igen: lásd moderálási alapelveinket). A megjelenés néhány percet vesz igénybe.

<< Főoldal